BİZDEN HABERLER

Felç Tedavisi Konusunda Haberiniz Var mı ? Adlı seminerimiz.

12.11.2015 Tarihinde Pendik Belediyesi Hamid Aytaç Kültür Merkezinde Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akgün halka açık olarak Felç Tedavisi Konusunda Haberlerimiz Var konulu semineri sunmuştur. Seminer katılımcıları konuları dikkatli bir şekilde ve yüksek bir memnuniyetle izlemişlerdir. Konunun ne kadar önemli olduğu, beyin, omurilik ve periferik sinir sistemi hasarlarında gözlenen felçler konusunda nasıl tedavi yapıldığı, bualanlarda hasarlarda sonradan geride kalan rezervlerin ne şekilde değerlendirildiği ve bu rezervler sayesinde “İyiden Daha İyi derecede değil Optimal Hareket Elde Etmenin” nasıl mümkün olabileceği Tıbbi ve Bilimsel Kanıtları ile sunmuştur.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akgün başlangıçta Nöroplastisitenin temelleri konusunda aydınlatıcı bilgiler verdikten sonra Nöroplastisiteyi geliştirmek için ne tür teknikleri kullandığını, bunların mekanizmalarını ve neticelerini adım adım ve görsellerle destekleyerek başarıya giden yolları adım adım katılımcılarına anlatmış ve göstermişti. 
Ardından Beyin Kanaması, Beyin Damar Tıkanması, Omurilik Tümörleri, Omurilik Yaralanmalarından ve Periferik Sinir Yaralanmalarından dolayı felç olan hastaların nasıl tekrar ayağa kaldırıldığını, eski optimal yaşam kalitelerine nasıl ulaştıklarını tedaviler sırasında çekilmiş videolar ve izlemlerin adım adım nasıl yapıldığını göstermiştir. 
Sonuç aşamasında ise insan beyinin hasara uğradıktan sonra kaybettiği fonksiyonları nasıl tekrar yapmayı başardığını ve sağlam beyin bölgelerinin bir fonksiyonu nasıl yeniden yapmayı öğrendiğini görsel radyolojik incelemeler ile göstererek kalıcı iyileşmenin beyinde nasıl programlandığını anlattı.
Seminer sonrası katılımcılar arasında yapılan anket çalışmasında ise katılımcılara ait görüşler şöyle bulundu.
Semineri faydalı bulanların oranı %100, bu tür seminerlerden haberdar edilmek isteyenlerin oranı %84, Konuşmacının performansının çok iyi olduğunu söyleyenlerin oran %84, iyi olduğunu söyleyenlerin oranı %16, vasat olduğunu söyleyenlerin oranı %0 olarak tespit edildi. Katılımcıların %50 sinin ailesi içinde bir engelli bireyin olduğu anlaşılan toplantıya katılanların %66 sı üniversite mezunu, %44 ü ise lise mezunu olduklarını ifade etmişlerdir.
Oldukça doyurucu ve açıklayıcı, tıp eğitimi olmayanların anlayabileceği düzeyde yapılan sunum 3 saat sürdü.