FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON POLİKLİNİĞİ

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON POLİKLİNİĞİ

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğimiz UZM. DR. TÜLAY ERGAN yönetimde en son teknolojinin kullanıldığı cihazlar ve konusunda eğitimli, tecrübeli ekibimiz (fizyoterapist ve Fizik Tedavi Teknisyenleri) ile hastalarımıza hizmet vermektedir.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜMÜZDEKİ UYGULAMALAR:

 • FİZİK TEDAVİ
 • NÖROLOJİK REHABİLİTASYON
 • ORTOPEDİK REHABİLİTASYON
 • SPOR YARALANMALARINDA TEDAVİ ve REHABİLİTASYON
 • TENDON ve SİNİR KESİSİ, PLASTİK CERRAHİ GİRİŞİMLER SONRASI REHABİLİTASYON
 • ÇOCUK HASTA REHABİLİTASYON
 • PRP TEDAVİSİ
 • KİNEZYOTAPİNG (BANTLAMA)
 • KURU İĞNELEME
 • ÖZEL ENJEKSİYONLAR
 • AĞRI TEDAVİSİ

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HANGİ HASTALIKLARDA UYGULANIR ?

 1. BOYUN AĞRILARI

*        BOYUN FITIKLARI VE DÜZLEŞMELERİ

*        BOYUN KİREÇLENMELERİ

*        KAS SPAZM VE TUTULMALARI

*        FİBROMYALJİ

 

 1. BEL AĞRILARI

*        BEL FITIKLARI VE BEL KAYMALARI

*        BEL TUTULMALARI

*        ROMATİZMA BEL AĞRILARI

 

 1. SIRT AĞRILARI

*        DURUŞ BOZUKLUKLARI

*        KAMBURLUK(KİFOZ)

*        SKOLYOZ, TORTİKOLİS

 

 1. OMUZ AĞRILARI

*        OMUZ SIKIŞMA SENDROMU

*        OMUZ TENDON YIRTIKLARI

*        OMUZ KİREÇLENMELERİ

*        DONUK OMUZ

*        OMUZ EL SENDROMU

 

 1. DİZ AĞRILARI

*        DİZ KİREÇLENMELERİ

*        DİZ KIKIRDAK AŞINMALARI, SIVI KAYBI

*        MENİSKÜS YARALANMALARI

*        BAĞ (ÖN ÇAPRAZ BAĞ, YAN BAĞ) ZEDELENMELERİ

 

 1. AYAK AĞRILARI

*        TOPUK DİKENİ

*        DÜZ TABANLIK (PES PLANUS)

*        BAĞ LEZYONLARI, TENDİNİTLER

*        KİREÇLENMELER

 

 1. ORTOPEDİK REHABİLİTASYON

*        KIRIK VE ÇIKIKLARIN ALÇILI TEDAVİLERİNDEN SONRA GELİŞEN HAREKET KISITLILIKLARI

*        KIRIK VE ÇIKIK AMELİYATLARINDAN SONRAKİ REHABİLİTASYON

*        DİZ VE KALÇA PROTEZİ SONRASI REHABİLİTASYON

*        ÖN ÇAPRAZ BAĞ VE MENİSKÜS AMELİYATI SONRASI REHABİLİTASYON

*        ATROSKOPİK OMUZ VE DİZ GİRİŞİMİ SONRASI REHABİLİTASYON

 

 1. NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

*        KISMİ FELÇLER (İNMELER-HEMİPLEJİ)

*        YÜZ FELCİ

*        KAFA TRAVMA, BEYİN AMELİYATLARI, OMUR İLİK YARALANMALARI SONRASI REHABİLİTASYON

*        DÜŞÜK AYAK

*        MS (MULTİPL SKLEROZ), PARKİNSON, CEREBRAL PALSY

*        SİNİR SIKIŞMALARI (KARPAL TUNEL, TARSAL TUNEL)

                           

 1. SPORCU REHABİLİTASYONU

*        MENİSKÜS YARALANMALARI VE AMELİYATLARI SONRASI REHABİLİTASYON

*        ÖN ÇAPRAZ BAĞ (ACL) VE AMELİYATLARI SONRASI REHABİLİTASYON

*        AŞİL TENDON YARALANMALARI

*        AYAK VE AYAK BİLEĞİ YARALANMALARI

*        TENİSÇİ VE GOLFÇÜ DİRSEĞİ

 

 1. EL REHABİLİTASYONU

*        TENDON KESİLERİ VE TRANSFERLERİ SONRASI REHABİLİTASYON

*        SİNİR KESİLERİ VE TRANSFERLERİ SONRASI REHABİLİTASYON

*        SİNİR SIKIŞMALARI (KARPAL TUNEL)

*        EL KİREÇLENMELERİ TENDİNİTLERİ

*        ROMATİZMAL HASTALIKLAR

 

NÖROLOJİK HASTALIKLAR REHABİLİTASYONU

 

Nörolojik hastalıklar beyin, omurilik ve sinirlerce çeşitli nedenlerle oluşan ve ciddi sakatlıklar bırakabilen çok çeşitli hastalıkları kapsar. Rehabilitasyon gerektiren bu hastalıklar içinde beyin damarlarında oluşan kanama veya tıkanma sonucunda gelişen inme (hemipleji), travmatik beyin ve omurilik zedelenmeleri sonucunda oluşan kısmi felçler, Parkinson, multipl skleroz gibi hastalıklar, çocuk felci ve lokal sinir zedelenmeleri sonucu meydana gelen yüz felci, düşük ayak gibi kısmi felçler sık görülür.

Bu gibi nörolojik hastalıklarda tedavi programımızın amacı fizik tedavi yöntemler, egzersiz ve eğitim fonksiyonları iyileştirerek hastanın bağımsız yaşama bir an önce geri döndürülmesidir.

Erken dönemde ev dışına çıkamayan hastalara yönelik evde rehabilitasyon hizmeti de verilmektedir.

 

ORTOPEDİK REHABİLİTASYON

 

Ortopedik hastalıklar eklemler ve çevresindeki yumuşak dokuların çeşitli nedenlerle zorlanma ve zedelenmesi, kemiklerin ve kıkırdakların travma ya da başka nedenlerle hasar görmesi sonucu oluşur. En sık görülen eklem kireçlenmeleri, diz, kalça, omuz, ayak bileği ve el bileği zorlanmaları, bağ yaralanmaları, kırık-çıkıklar, kalça ve diz eklemi kireçlenmeleridir. Bu gibi rahatsızlıklar gerek alçı sonrası gerekse ortopedik girişim sonrası mutlaka rehabilitasyon gerektirirler. Özellikle diz ve kalça … Özellikle diz ve kalça protezi operasyonları, dizde ön çapraz bağ operasyonu, gerek alçı gerek cerrahi olarak tedavi edilen kırıklar sonrası oluşan eklem sertliklerinin giderilmesi, eklem fonksiyonlarının ve kas gücünün tekrar kazanılması için rehabilitasyon çok önemlidir.

Programımızın amacı ortopedik hastalıklarda, ameliyat öncesi ve sonrasında fizik tedavi, egzersizler, eğitim ve gerektiğinde yardımcı cihazlarla sakatlıkları engellemek, fonksiyonları iyileştirmek ve aktif yaşama dönüş sağlamaktır.

SPOR YARALANMALARI TEDAVİSİ VE REHABİLTASYONU

Günümüzde sporun bir endüstri haline gelmesi bu alanda yapılan yatırımların artması, sporcu sağlığına verilen önemi de arttırmıştır. Rehabilitasyonun amacı sporcuyu yaralanma sonrası en kısa sürede spora döndürmektir. Bu amaca yönelik spora ve sporcuya özel uygun tedavi ve rehabilitasyon programları hazırlanarak iyileşme sağlanmakta ve gelecekte olabilecek sakatlanmaları önlemeye yönelik koruyucu rehabilitasyon eğitimi verilmektedir. Konvansiyonel yöntemlerin dışında Kinzeyonteyping, PRP gibi modern tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

TENDON VE SİNİR KESİLERİ, PLASTİK CERRHİ GİRİŞİMLER SONRASI REHABİLİTASYON

Rehabilitasyonun amacı yaralanmış, ameliyat edilmiş ya da fonksiyonlarını kaybetmiş uzuvları tekrar eski haline getirmek ya da kalan fonksiyonel kapasitelerini en yüksek düzeye ulaştırmaktır. El ve üst ekstremite yaralanmaları, kırıklar, tendon yaralanmaları ve kopmaları, tüm dokuları içeren ezilme yaralanmaları, amputasyon veya tüm bunların kombinasyonu şeklinde olabilir. Hastalar ortopedik veya plastik müdahalenin hemen ardından rehabilitasyon programına alınmalıdarlar. Bu gibi durumlarda uzman fizyoterapist ekibimizle erken rehabilitasyon programları başlanarak mümkün olan en yüksek fonksiyonel kapasiteye geri dönüş için tüm çalışmaları yapmaktayız.

 

ÇOCUK HASTA REHABİLİTASYONU

Rehabilitasyon konusuna giren çocuk hastalıkları oldukça fazla sayıdadır. Kliniğimizde motor geriliği olan çocuk hastalar, doğumsal kol sinir zedelenmeleri, edinsel felçler, muskuler ditrofiler ve konjenital kas ve sinir hastalıklarına yönelik rehabilitasyon programları uygulanmaktadır. Özellikle serebral palsili çocuk hastalarda erken rehabilitasyon yaklaşımı çok önemlidir. Beynin kendini yenileme kapasitesinin yüksek olduğu bebeklik ve çocukluk çağlarında yapılan tedavi ile ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek sakatlıkların önüne geçmek mümkün olabilir.

 

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON  HASTALIKLARINDA PRP YÖNTEMİ

Eklem kireçlenmelerinde (diz, omuz …), kıkırdak hasarlarında,ligaman ve tendon hasarlarında (tenisçi dirseği, topuk dikeni, omuz yırtıkları…) prp tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Tülay Ergan tarafından uygulanmaktadır.

 prp enjeksiyonu bir ağrı kesici tedavi olmayıp hastalığı tedavi etmeye yönelik bir yöntemdir.

 

PRP TEDAVİSİ

Prp ingilizce  “platelet rich plasma” ifadesinin baş harflerinin kısaltması olup “trombositten zengin plazma” anlamına gelmektedir. Prp tedavisi başlangıçta anti-aging’e yönelik kozmetik amaçlı bir tedavi olarak geliştirilmiş ama sonraları kas iskelet sistemi hastalıklarında da iyileştirici etkisi farkedilerek bu alanda kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir. Buyöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlandığından doğal bir tedavi yöntemidir.

 

PRP NASIL ELDE EDİLİR?

Hastadan damar yolu ile 8ml kan bu iş için özel olarak hazırlanmış tüplere alınır. Kan özel bir santrifüj işleminden geçirilir. Trombosit dışı hücreler tüpün dibine çöker, tüpün üzerinde trombositten zengin sarı renkli bir plazma sıvısı kalır. Prp artık hazırdır ve bu aşamadan sonra bekletimeden uygun teknik ile istenilen bölgeye  (diz, omuz, dirsek)  enjeksiyon ile uygulanır.

 

            

 

PRP HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Prp  tedavisi en sık diz ve omuz kireçlenmelerinde, dizde ve ayak bileğindeki kıkırdak hasarlarında, genç yaşta ortaya çıkan diz kıkırdak aşınmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca konservatif tedavilere dirençli tenisçi dirseği, omuz tendon romatizmaları ve yırtıkları, aşil tendinitive sporcularda rastlanan diğer tendinitlerde de kullanılmaktadır.

 

Bizim kendi kliniğimizdeki uygulamalarımızdan kazandığımız tecrübelerimiz, prp tedavisinin yaşlanan toplumla birlikte çağımızın en önemli  sağlık sorunlarından biri haline gelen eklem kireçlenmelerinin, kıkırdak aşınmalarının tedavisinde geleneksel  yöntemlere güçlü bir alternatif olduğunu göstermektedir.

 

KİNEZYOTAPİNG (BANTLAMA)

Kinezyoteyping vücut hareketlerini kısıtlamadan kas ve eklemleri destekleyerek vücudun doğal iyileşmesini hızlandıran özel bir tür bantlama tekniğidir.Bantlama bir tedavi yöntemi olarak, yıllardır fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında tercih edilmiştir. Özellikle sporcu sağlığı ve koruyucu yaklaşımlar alanında bilinen bu tedavi şekli pek çok farklı malzeme ile uygulanır hale gelmiştir. Kinezyotaping bantlama yöntemlerinden biri olmakla beraber, bu yöntemde benzerlerinden farklı olarak esnek ve uzun süre cilt üzerinde kalabilen akrilik materyelden özel bantlar kullanılmakta ve bu bantlar özel tekniklerle, farklı amaçlar doğrultusunda uygulanmaktadırlar.

                           

Kinezyotaping’in Temel Etkileri

-        Ağrının azaltılması

-        Performansın artırılması

-        Yaralanmadan korunmak

-        Kan ve lenf dolaşımını artırıp iyileşmeyi hızlandırmak

-        Kinezyotaping ile ağrılı eklemlerin fonksiyonel bir destekle hareket etmelerini sağlayabilir, yorgun ya da zayıf kasların çalışmasına destek olunabilir. Kinezyotaping yöntemi kasların çevresine ya da üzerine gerektiği şekilde yapıştırıldığında kasların çalışmasına yardımcı olabileceği gibi kasların aşırı çalışmasını önleyebilmektedir.

Kinesyotaping’i hangi problemlerde kullanıyoruz?

Kinezyotape son derece esnek ve etkin kullanım şekli ile baştan ayağa pek çok problemin tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyona yardımcı bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilmektedir.

-        Spor yaralanmaları sonrasında ya da yaralanma öncesi önleyici uygulamalar. Farklı sebeplerden kaynaklanan bel-sırt-boyun ağrıları.

-        Kireçlenme, romatizmal hastalıklar veya bir yaralanma sonucu gelişen kalça, diz, ayak-ayak bileği ağrıları, omuz tendon problemleri, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, el-el bileği ve parmakları ilgilendiren ağrılı problemler, diz kapağı problemleri, aşil tendon problemleri, ayak bileği burkulmaları vb durumlarda

-        Postür ve duruş bozukluklarında

-        Her türlü kas ağrılarında

-        Cerhi sonrası görülen ödem/şişlik durumlarında (lenfödem vb)

 

KURU İĞNELEME

Kuru iğneleme yöntemi aslında yeni bir tedavi olmayıp yaklaşık 40 yıl önce uygulanmaya başlanmış bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem uygulanan bölgeye göre kalınlığı ve boyu değişen iğnelerin kaslara batırılması şeklinde yapılmaktadır. Kuru iğneleme temelde bizim myofasial ağrı, halk arasında bilinen adıyla kulunç tedavilerinde kullanılsa da ağrılı kas spazmının olduğu bir çok durumda güvenle kullanılabilen bir yöntemdir. Bu yöntem ile gergin kasların içinde oluşmuş ağrılı tetik noktalara batırılan iğne bu ağrılı noktaların çözülmesine ve kasın normal gerginliğine dönmesine sebep olur. Kuru iğnelemede ise ilaç verilmediğinden ilaç yan etkilerinden korunma avantajı vardır.

Myofasial ağrılar genelde kasın çok yoğun ya da yanlış pozisyonunda kullanılmasıyla ortaya çıkar ki buna birincil myofasial ağrı sendromu denir. En çok boyun, sırt ve bel kaslarında ortaya çıkar.  Buna en tipik olarak uzun süreli bilgisayar kullananlarda ortaya çıkan boyun ağrılarını örnek verebiliriz. Bununla beraber myofasial ağrılar boyun fıtığı, omuz problemleri, tendon romatizmaları, bel fıtıkları gibi durumlarda ağrılı kas spazmına bağlı olarak asıl hastalığa ikincil olarak ortaya çıkabilirler.

Myofasial ağrılı hastalar yanlışlıkla bel ya da boyun fıtığı gibi tanılarla tedavi edilebilmekte, bazen ameliyat bile olmaktadırlar. Tabii ki bu tedaviler başarısız olmaktadır. Özellikle boyun bölgesindeki myofasial ağrılar baş ağrılarının %50sinden sorumlu tutulmaktadır. Bu hastalar yanlışlıkla uzun yıllar migren tanısı ile tedavi edilebilmektedir.

           

Ağrı TEDAVİSİ

Birçok hastalığın ortak semptomu olan ağrı, hastaların doktora başvurmalarına en sık yol açan nedenlerden biridir. Bazı hastalıklar ve durumlar akut ağrı dediğimiz ani gelişen ve şiddetli ağrıya (bel boyun fıtıkları gibi), bazıları ise kronik olarak adlandırdığımız yavaş gelişen ve kronik ağrıya (romatizmal ağrılar) yol açabilir. Merkezimize ağrı yakınması ile başvuran hastalarımızın muayene ve tanısal işlemlerle ağrıların kaynağı belirlenir. Devamında ağrıya yol açan bozukluğu gidermeye yönelik çeşitli uygulamalar yapılır. Ağrı tedavisinde sıklıkla fizik tedavi modaliteleri (TENS, alçak frekanslı akımlar, vakum, ultrason , kısa dalga diatermi, laser vs) ve gerekli görüldüğünde manüplasyon ve enjeksiyon gibi yöntemler kullanılmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için: Remedy Hospital Çağrı Merkezi - 0216 491 90 90BİRİMDEKİ DOKTORLARIMIZ

Uz. Dr. Tülay Ergan