EEG

EEG

Elektroensefalografi yada EEG , beyin dalgalarının aktivitesininelektriksel yöntemle izlenmesi ve değerlendirilmesi işlemidir. EEG çekimde küçük elektrotların saçlı deriye yerleştirilmesi aracılığı ile olur.Bu elektrotların ikisi arasındaki potansiyel değişimleri bir bilgisayara kaydedilip nöroloji uzmanı tarafından  değerlendirilir.

Klinik olarak  nöbeti olan her hastada EEG anormal olmayabilir. Ancak epilepsi hastalığının  tanısı , tipinin belirlenmesi ve tedavi etkinliğinin izlenmesinde en değerli yöntemdir. Ayrıca EEG bilinç bozuklukları , komalar , dikkat bozuklukları ve demans durumlarında da tanıda yardımcı olarak kullanılır.

EEG  tetkiki ile beyinin elektriksel potansiyelleri kayıt edilirken çekim yapılan kişiye herhangi bir elektrik enerjisi veya ışın verilmediği için çocuklar ve hamilelerde de güvenle kullanılabilen bir tanı yöntemidir.

Tetkik yaklaşık 30 dakika sürer ve saçlı derinin temiz olması çekim kalitesini artıran  önemli bir unsurdur. Çekim sırasında hızlı nefes alıp verme ,göz açma- kapama, aralıklı olarak ışık uyarısı gibi eğer varsa bir anormalliğin ortaya çıkışını kolaylaştıracak yöntemlerde kullanılır.

 

Daha fazla bilgi için: Remedy Hospital Çağrı Merkezi - 0216 491 90 90BİRİMDEKİ DOKTORLARIMIZ