KARDİYOLOJİ POLİKLİNİĞİ

KARDİYOLOJİ POLİKLİNİĞİ

Kardiyoloji Polikliniği

Kalple ilgili teşhis ve tedaviler yapıldığı tedavi birimidir.Kardiyoloji Bölümün'de Koroner Yoğun Bakım Ünitesi, Poliklinik, Tetkikler (Efor,Ekg,Ritim ve Tansiyon Holter) bulunmaktadır.

 

Efor testi

Testte 12 derivasyonlu Ekg aletine bağlı olduğu halde, Hasta monitör eşliğinde yürütülür, Koroner damarlara ait teşhis konur.

 

Tansiyon holder

 Cihaz 15 veya 30 dakikada bir tansiyon ölçümleri yapar. Hipotansiyon veya Hipertansiyon durumlarında 24 saat hasta üzerinde takılı kalır.

 

Ritim holder

24 – 48 saat süre ile kalp ritim bozuklukları, ekstra atımlar, çarpıntılar, hızlı kalp atımları teşhis edilebilir.

 

Ekokardiyografi

Girişimsel olmayan güvenli risksiz tetkik aracıdır. Kalp apaklarındaki darlıklar ve kaçakları tespit ve teşhisinde, doğuştan gelen kalp hastalıkların teşhisinde faydalıdır. Ekokardiyoğrafi kalbin anatomik yapısı ve pompalama fonksiyonu hakkında bilgi verir.

 

Gögüs Ağrısı

Eforla, Stresle kalbin iş yükünün artması halinde oluşur. Sırta, çeneye, kola, omuzda hissedilebilir. Baskı ve yanma tarzında gelişebilir.

 

Halsizlik Yorulma

Bazı hallerde özellikle 50 yaş üstünde olanlarda yürürken halsizlik gelişebilir. Bu bazen Koroner Arter hastalık belirtisi olabilir.

 

Çarpıntı

Kalbin hızlı atması veya kalbin teklemesi tarzında gelişebilir.

 

Nefes Darlığı ve Ayaklarda Şişme

 Haraket halindeyken nefes darlığı gelişmesi kalp yetmezliği bulgusuna işaret eder, Ekokardiyoğrafi teşhisde önemli tetkik aracıdır.

 

Hipertansiyon

Kanın kalpten, kan damarlarına pompalanması neticesinde gelişir. 140 / 90'ın üzerindeki değerler anormaldir, Tedavi edilmediği taktirde felçlere, Beyin kanamasına, Böbrek yetmezliğine sebep olur. Uzun zaman tansiyon olduğu halde ilaçların alınmaması veya ilaç kullanımın terkedilmesi durumunda beyin kanaması veya felç geçirme riski çok yüksektir.

 

 

Daha fazla bilgi için: Remedy Hospital Çağrı Merkezi - 0216 491 90 90

 

           BİRİMDEKİ DOKTORLARIMIZ

Doç. Dr. Zekeriya Küçükdurmaz